

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 50 pF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.42 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 3 A |
| Output Current | 3 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 500 ns |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1 kV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 100 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 500 ns |
| Reverse Voltage (DC) | 1 kV (1000 V) |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 1 kV |
Stock: 11520
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45653
Ext.Price$0.45653
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45653 | $0.45653 |
| 10 | $0.29324 | $2.93240 |
| 50 | $0.26447 | $13.22350 |
| 100 | $0.23853 | $23.85300 |
| 500 | $0.18296 | $91.48000 |
| 1000 | $0.16586 | $165.86000 |
| 3000 | $0.13251 | $397.53000 |
| 5000 | $0.11456 | $572.80000 |
